پیغام خطا

  • Notice: Use of undefined constant CMF_Ln_English - assumed ‪'CMF_Ln_English'‬ در cmfcCalendarV1::factory()‎ (خط ۶۳ از ‎/home/ntptrading/domains/ntptrading.com/public_html/sites/all/modules/calendar_systems/calendar/v1/calendarV1.class.inc.php).
  • Notice: Use of undefined constant CMF_Error - assumed ‪'CMF_Error'‬ در cmfcCalendarV1::factory()‎ (خط ۶۳ از ‎/home/ntptrading/domains/ntptrading.com/public_html/sites/all/modules/calendar_systems/calendar/v1/calendarV1.class.inc.php).

 

در متن پیش رو، به بررسی تصاویری از محمد حسین شبانی خواهیم پرداخت که با دو شکل‌دهنده‌ی پرکنتراست مولا، Sollo  و Setti ، به ثبت رسیده‌اند. این شکل‌دهنده‌ها با قطر حدود ۷۰ سانتی‌متر و روکش‌داخلی سفید(Setti) و نقره‌ای (Sollo)، گزینه‌ای ایده‌آل برای عکاسی پرتره و بیوتی هستند.

در تصویر اول که با رویکرد پرتره به ثبت رسیده‌ است، از سه نور استفاده شده که شامل نور اصلی (فلاش D2 به همراه شکل‌دهنده‌ی Sollo به همراه پخش کننده اپال) و دو نور بک‌لایت (دو فلاش پروفوتو B1 به همراه استریپ سافت‌باکس ۳۰در۹۰) است. همان‌طور که مشاهده می‌شود، نور اصلی با الگوی Butterfly به موضوع تابانده شده و هم‌چنین به  منظور جلوگیری از برخورد نور بک‌لایت با بینی، نورها کمی عقب‌تر از مدل و رو به یک‌دیگر (نه رو به مدل) قرار گرفته‌اند.

همان‌طور که مشاهده می‌شود، نور به دست‌آمده از فلاش، به دلیل روکش داخلی نقره‌ای نوری پرکنتراست و به دلیل عمیق بودن سافت‌لایت، نوری کنترل شده است؛ با این حال، عکاس با استفاده از این شکل‌دهنده‌ در فاصله‌ی نزدیک از صورت مدل، به نوری نرم دست‌یافته است. هم‌چنین این عکس با مشخصات عکس‌برداری سرعت شاتر ۱/۱۶۰  ثانیه، دیافراگم ۵.۶، حساسیت ۱۰۰، فاصله کانونی ۸۵ میلی‌متر و تعادل رنگ با استفاده از کارت خاکستری به ثبت رسیده است.

تصویر دوم نیز با رویکرد پرتره به ثبت رسیده است و برخلاف تصویر قبل از پس‌زمینه‌ی سفید استفاده کرده است. این تصویر با استفاده از دو نور ثبت شده است که شامل نور اصلی (فلاش پروفوتو  B1 به همراه شکل دهنده‌ی Setti) و نور پرکننده (فلاش پروفوتو B1‌به همراه چتر کوچک نقره‌ای پروفوتو و ژل اصلاح رنگ ¼ OCT) است. در این تصویر نور اصلی با الگوی Open Loop استفاده شده است که سایه‌های آن با نور پرکننده‌ی رنگی، پر شده است. هم‌چنین با توجه به نور نسبتا پخش چتر کوچک، پس زمینه نیز نمودی رنگی به خود گرفته است.

با توجه به استفاده از دیافراگم باز (f/2) به منظور دست‌یابی به عمق‌میدان کم، عکاس برای کنترل نور محیط از قابلیت هم‌زمانی سریع (HSS) بهره برده است تا نور محیط به طور کامل حذف شود؛ بدین منظور او عکس را با سرعت شاتر ۱/۴۰۰۰ ثانیه به ثبت رسانده است. هم‌چنین، در صورت عدم امکان استفاده از قابلیت هم‌زمانی سریع، عکاسان می‌توانند از فیلترهای ND به منظور کنترل نور محیط بهره ببرند.

در این متن نمونه‌هایی از تصاویر دو شکل‌دهنده‌ی مولا را مشاهده نمودید. این دو شکل دهنده با ابعاد و شکل مشابه و روکش داخلی متفاوت دو جنس نوری متفاوت به دست می‌دهند. عکس زیر که در قدرت فلاش یکسان به ثبت رسیده است، تفاوت دو شکل دهنده را به خوبی نشان می‌دهد؛ همان‌طور که مشاهده می‌شود، نور شکل دهنده‌های Sollo پرکنتراست‌تر و شدیدتر( با های‌لایت‌هی پرنورتر) از نور Setti است.